Kojenecká kolika a bolesti bříška

Bolesti bříška a nadýmání dokážou kojence pořádně potrápit

Kojenecká kolika může být jednou z možných příčin bolesti bříška u miminka. Při takových bolestech dítko pravidelně naříká vysokým plačtivým tónem (může až vysloveně křičet), napíná nožičky a přitahuje je k bříšku, rudne v obličeji.

Kde se berou v těle plyny?

Přítomnost plynů v těle je zcela přirozený jev. Do trávicí trubice se dostávají polykáním vzduchu, ale plyn také přirozeně vzniká při trávení potravin. Většina plynů se ve střevech vstřebá, část však odchází ven konečníkem. Pokud je ale narušena rovnováha mezi tvorbou plynů a jejich odchodem, vzniká problém. Ten může být dvojí: flatulence, tedy nadměrný odchod plynů, který je sice nepříjemný, nicméně nebolestivý; pokud však plyny neodcházejí, vzniká meteorismus (nadýmání). To je doprovázeno nafouklým břichem, křečemi a potřebou „ulevit si“. U kojenců souvisí potíže s nadýmáním také s nezralostí jejich trávicího ústrojí, které si v prvních třech měsících teprve zvyká na život mimo tělo maminky.

A kdy je nutné vyhledat lékaře?

Bolest břicha a koliky mohou signalizovat také závažnou poruchu zažívacího traktu. Klidní můžeme zůstat jen tehdy, když se tyto potíže objevují u zdravého prospívajícího dítěte, kterému v mezidobí nic neschází.

Bolesti břicha a zvracení obloukem u několikatýdenního kojence mohou být známkou poruchy průchodnosti trávicí trubice, především v oblasti přechodu žaludku a tenkého střeva, pylorostenózy. Jde o těžký stav, vyžadující chirurgickou intervenci. Kolikovité bolesti břicha spojené s nadýmáním či zvracením ale mohou provázet poruchu pasáže prakticky na kterémkoli místě trávicího systému.

Kdy je tedy nutné vyhledat lékaře? Vždy, když jsou bolesti břicha intenzivní, déletrvající, spojené s nápadnými změnami chování dítěte, s únavou, horečkou, neprospíváním. V každém takovém případě je lepší navštívit lékaře dvakrát než stav podceňovat. Dětské bříško je velmi zrádné. Zažívací potíže dětí nikdy nepodceňujme. Když nepomáhají masáže, simetikon, úlevové polohy a nošení dětí, je porada s lékařem namístě, i když půjde třeba jen o přechodnou funkční poruchu.

Právní upozornění | Impressum